Nasz Klasztor...

...to stary XIX-wieczny letni dworek. Składa się, oprócz głównej bryły, z szeregu przybudówek. Siostry zamieszkały tu w 1941 r. W czasie Powstania Warszawskiego dworek został częściowo zburzony, a bardzo znacząco zdewastowany. Odbudowany po wojnie metodą gospodarczą, jedynymi wówczas dostępnymi środkami, wymaga do dziś wielu gruntownych remontów.

Konieczność niektórych wynika jeszcze z faktu, że budynek był pomyślany jako siedziba letnia, a nie całoroczne mieszkanie (np. płytkie fundamenty); inne warunkowane są  prowizorycznym wykonaniem prac po wojnie (np. brak izolacji w całym budynku); jeszcze inne są spowodowane tym, że struktura niektórych części domu aż do tej pory nie jest dostosowana do specyfiki życia kontemplacyjnego w Karmelu (np. nie wszystkie siostry widzą ołtarz podczas Mszy świętej; szereg pomieszczeń jest pomyślana jako pomieszczenia przejściowe, co nie zapewnia samotności właściwej naszemu życiu; brakuje miejsca na bibliotekę, kapitularz...)

Progresywnie staramy się podejmować niezbędne prace. W ostatnich latach - dzięki Bożej Opatrzności, która posłużyła się Państwa dobrocią i hojnością - wiele udało się nam już zrobić, o czym wkrótce będzie można przeczytać w zakładce "Wcześniejsze remonty".  Mamy nadzieję, że podejmowane prace pozwolą nam na większą oszczędność w bieżącym funkcjonowaniu naszego domu, a także pomogą nam prowadzić codzienne życie w sposób bardziej zgodny z naszym powołaniem kontemplacyjnym w służbie Kościołowi.

Tutaj, w tym „kąciku” staramy się sukcesywnie informować o bieżących pracach remontowych, ich postępie oraz o tym, co jeszcze jest do zrobienia. Informacjom na temat poszczególnym prac towarzyszą zdjęcia, które wkrótce można będzie obejrzeć również w zakładce: "Dokumentacja fotograficzna remontów".

Wyszukaj na stronie