Aktualne remonty - kroniczka

13 GRUDNIA 2017 R.:

 Trwają prace nad wykonaniem podłączeń instalacji w gościnnej części domu. Będą one kosztowały ok. 10 tys. zł, które powinnyśmy uiścić do końca tego miesiąca. Wkrótce zamieścimy zdjęcia prac...

8 GRUDNIA 2017 R.:

Oto zdjęcia prac remontowych w poszczególnych pokojach. Więcej zdjęć można obejrzeć w naszej Galerii.

Pokój "św. Józef":

17.11.2017 r.:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21.11.2017 r.:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

06.12.2017 r.:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokój "św. Rodzina":

06.12.2017 r.:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokój "św. Stanisław Kostka":

06.12.2017 r.:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 GRUDNIA 2017 R.:

Drodzy Państwo!

Trwają prace remontowe w pokojach gościnnych. W przyszłym tygodniu prawdopodobnie zostaną podłączone instalacje w 3 łazienkach i kuchni gościnnej. Nie znamy jeszcze ceny tych prac.

Ponadto, odnośnie kosztów, w poprzednim komunikacie popełniłyśmy błąd. Remont pokoju "św. Rodziny" będzie kosztował ok. 6 411 zł (koszt prac bez materiałów, podłączeń i izolacji piankowej); natomiast suma 7 066 zł dotyczy tego samego zakresu prac w pokoju "św. Stanisław Kostka".

Zamówiłyśmy też już nowe okna do 3 pokoi. 

25 LISTOPADA 2017 R.:

Drodzy Państwo!

- Dzięki Państwa pomocy udało nam się opłacić pierwsze prace związane z remontem pokoi gościnnych (2 000 zł - wyburzenie dawnych łazienek; ok. 5 000 zł - zakup materiałów remontowych; 1 000 zł - zaliczka na wykonanie prac) oraz rozpocząć prace. Aktualnie, we wszystkich trzech pokojach gościnnych stawiane są ścianki działowe pod nowe łazienki.

- Mamy już częściową wycenę prac dla II pokoju gościnnego ("św. Rodzina"). Koszt wykonania prac to 7 066 zł; materiały nie zostały wycenione, gdyż będziemy częściowo korzystać z materiałów już zakupionych pod remont I pokoju. Ponadto, w łazience będziemy chciały zrobić izolację piankową w celu wygłuszenia i ocieplenia pomieszczenia. Jej koszt to 1 000 zł. Nadal nie znamy ceny samych podłączeń do łazienki.

Ponadto, w toku pierwszych prac zmieniła się koncepcja całości:

- będziemy wykonywać prace we wszytkich trzech pokojach gościnnych równolegle. W związku z tym do dyspozycji Rekolektantów pozostanie tylko jeden pokój z łazienką. Za utrudnienia przepraszamy!

- postanowiłyśmy też przygotować dla naszych gości jadalnię i kuchnię. Od strony klauzury jadalnia będzie połączona z małą rozmównicą. Pozwoli to odnowić w całości gościnną część domu, a okazało się dużo mniej skomplikowane technicznie niż przewidywałyśmy. Wystarczy zagospodarować w nowy sposób (wybić drzwi w innych miejscach i odnowić) oraz wyposażyć 2 pomieszczenia, którymi dysponujemy w części gościnnej.

Wkrótce załączymy zdjęcia wykonywanych prac. 

13 LISTOPADA 2017 R.: 

Drodzy Państwo! 

Mamy już wycenę prac dla I pokoju gościnnego: pokoju "św. Józefa" (stworzenie łazienki, malowanie pokoju, elektryka, wymiana drzwi...). Zakup materiałów będzie kosztował ok. 6 904 zł, a robocizna - 7 984 zł. Nie znamy dokładnej ceny wykonania nowych podłączeń do łazienki. Ponadto, chciałybyśmy od razu zamówić nowe okna do wszystkich trzech pokoi. Ich koszt to ok. 4 500 zł. Będziemy wdzięczne za wszelką pomoc!

9 LISTOPADA 2017 R.:

Drodzy Państwo!

Dokładniejszy ogląd pomieszczeń wykorzystywanych do tej pory jako łazienki gościnne wykazał, że są zbyt małe, by  mogły dobrze spełniać swoją funkcję. Zaproponowano nam więc nowe zagospodarowanie przestrzeni w pokojach gościnnych, tak, żeby każdy z trzech pokoi miał swoją niezależną łazienkę. W pierwszym etapie prac (8-9.11.2017 r.) dawne łazienki zostały rozebrane i w ten sposób powiększony został najmniejszy z pokoi. Poniżej można zobaczyć zdjęcia:

Ciąg dalszy prac będziemy prowadzić progresywnie, po jednym pokoju. Zaczniemy od stworzenia - w nowym umiejscowieniu - łazienki we wspomnianym przed chwilą pokoju "św. Józefa". Pierwszym krokiem będzie zbudowanie nowych ścian działowych i wylewka. Czekamy na wycenę tych prac.

Równocześnie, w miarę możliwości finansowych, będziemy się starały o sukcesywne wyremontowanie samych pokoi gościnnych. Niezbędna jest zwłaszcza - wspominana już - wymiana okien.

Mimo podjętych prac, dwa pokoje gościnne (a ponadto jeden pokój z łazienką wyremontowany już dawniej) są cały czas dostępne dla naszych Rekolektantów. Prace będziemy się starały zorganizować w taki sposób, by cały czas była możliwość odbywania dni skupienia w naszym Klasztorze.

 

7 LISTOPADA 2017 R.:

Drodzy Państwo!

Jutro rozpoczniemy I etap remontu łazienek gościnnych (modernizacja instalacji).

Mimo naszych wcześniejszych zapowiedzi, prace te nie zostały ostatecznie wycenione przed ich rozpoczęciem, gdyż okazało się to niemożliwe (dopiero po rozkuciu ścian okaże się, jak najlepiej zmodernizować instalacje). Będziemy Państwa na bieżaco informować o kosztach remontu, a także o postępie prac, załączając również zdjęcia.

 

28 PAŹDZIERNIKA 2017 R.:

Drodzy Państwo!

1. Rozpoczął się sezon grzewczy. W związku z tym część Państwa ofiar przeznaczana jest na ogrzewanie Klasztoru, którego koszty - w związku z rozległością budynku - są znaczne.

2. Mamy już wycenę wykonania projektu wielobranżowego kapitalnego remontu wolnostojących oficyn przyklasztornych. Projekt (łącznie z ustaleniami z konserwatorem zabytków i ustaleniami w innych branżach) będzie kosztował 19 000 zł netto (23 400 zł brutto). Teraz będziemy się starały zgromadzić tę sumę... Z góry dziękujemy za wszelką pomoc!

 

9 PAŹDZIERNIKA 2017 R.:

Drodzy Państwo!

Dziękując za ofiary na rzecz naszego Klasztoru, chcemy podzielić się aktualnym stanem remontów i wykorzystaniem funduszy pochodzących od Państwa:

1.       Renowacja wolnostojących oficyn przyklasztornych pod wynajem: Mamy już ekspertyzę stanu technicznego tych pomieszczeń (koszt: 16 605 zł - opłacone). Wszystkie wymagają generalnego, wielostronnego remontu. Aktualnie musimy dokonać ustaleń dotyczących prac u konserwatora zabytków. Następnym krokiem będzie wykonanie projektu wielobranżowego. O kosztach tych kolejnych etapów inwestycji będziemy na bieżąco informować.  

2.       Instalacja odgromowa:Od generalnego remontu dachów kilka lat temu nie mamy założonej instalacji odgromowej nad budynkiem. Jakiś czas temu udało się nam wykonać i opłacić projekt inwestycji (koszt: 4 800 zł), a w ostatnich dniach otrzymałyśmy kosztorys przedsięwzięcia. Za wykonanie szczegółowego kosztorysu zapłaciłyśmy 2 500 zł. Natomiast wykonanie instalacji odgromowej wycenione zostało na 63 264, 99 zł (suma według uśrednionych cen).

Jeśli chodzi o te dwie ogromne inwestycje, będziemy się starały o przynajmniej częściowe sfinansowanie ich z różnych fundacji.

3.       Modernizacja łazienek gościnnych:W najbliższych tygodniu otrzymamy prawdopodobnie szacunkową wycenę podłączenia instalacji w łazienkach. Natomiast położenie kafelków i inne prace wykończeniowe kosztować będą 3 800 zł dla jednej łazienki i 3 500 złotych dla drugiej (bez materiałów).

4.       Modernizacja koła:Poprosiłyśmy o wykonanie projektu. Aktualnie czekamy na gotowy projekt i wtedy będziemy prosić wykonawcę o podanie przybliżonych kosztów inwestycji.

5.       Instalacja kanalizacyjna i burzowa: mimo zapowiedzi, nie jesteśmy jeszcze w stanie podać szacunkowych kosztów inwestycji. Czekamy na pomiary geodezyjne w naszym Klasztorze, które są niezbędne, by fachowcy mogli wypowiedzieć się konkretnie na temat kształtu i ceny prac.

6.       W związku z pierwszą jesienną grypą, zaczęłyśmy też w naszym Klasztorze sezon grzewczy. Koszty ogrzewania Klasztoru , podobnie jak inne większe bieżące rachunki(woda, światło itp.) jesteśmy w stanie pokryć jedynie dzięki Państwa pomocy.

Po raz kolejny dziękujemy i zapewniamy o naszej nieustannej modlitwie!

 

7 SIERPNIA 2017 R.:

Drodzy Państwo!

Podjęłyśmy kolejne drobne kroczki mające na celu doraźne zaradzenie trudnościom związanym z instalacją kanalizacyjną:

1. Skorygowałyśmy błędne podłączenie odpływów deszczówki (do tej pory woda z rynien spływała do instalacji kanalizacyjnej, co powodowało jej przepełnienie w czasie gwałtownych ulew). Niestety, byłyśmy w stanie zrobić to jedynie w najprostszy możliwy sposób - pozwalając, by woda deszczówkowa spływała bezpośrednio na ziemię - zdjęcia poniżej. Budowa odpowiedniej instalacji jest na razie poza naszym zasięgiem finansowym.

2. Udało nam się usunąć błędy w wykonaniu samych studzienek kanalizacyjnych (koszt: 3200 złotych; poniżej zdjęcie w czasie prac). Przy okazji, okazało się, że główny kanał odprowadzający ścieki z naszego budynku do kanalizacji miejskiej, położony na głębokości ok. 4 metrów, jest zarwany. Na razie spełnia swoją funkcję, ale w perspektywie następnych kilku lat może to oznaczać dla nas konieczność podjęcia kolejnej poważnej inwestycji.

Po raz kolejny dziękujemy za pomoc i zapewniamy o naszej modlitwie!  

 

3 LIPCA 2017 R.:

Drodzy Państwo!

Prace nad ekspertyzą stanu pomieszczeń przyklasztornych dobiegają końca.

Jednocześnie, pojawiły się przed nami nowe, naglące trudności. Ostatnie burze i nawałnice pokazały, że nasza instalacja kanalizacyjna, w dużej części nigdy nie remontowana, nie spełnia swojego zadania. Podczas silnych ulew kilkakrotnie doszło do zalania naszych piwnic i łazienek w pokojach gościnnych. Problem udało się częściowo rozwiązać poprzez założenie zaworów burzowych w kanałach, by uniknąć cofania się wody z kanalizacji miejskiej. Jednak, w ocenie fachowców, patrząc bardziej długofalowo, niezbędna będzie modernizacja instalacji. Poprosiłyśmy o wykonanie wyceny tych prac i wkrótce poinformujemy Państwa o konkretnej sumie, którą będziemy się starały zgromadzić. Wstępnie mówiono nam, że cała inwestycja może wiązać się z kosztem kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Niestety, w budynku jak nasz – starym, odbudowanym po wojnie nikłymi środkami, jakie były wtedy dostępne – ciągle ujawniają się nowe obszary wymagające szybkiej interwencji remontowej. Dlatego jesteśmy bardzo Państwu wdzięczne za każdą, choćby najmniejszą pomoc, zwłaszcza, że fundusze, którymi dysponujemy wystarczają w tym momencie jedynie na pokrycie bieżących kosztów utrzymania Klasztoru. Nie zapominamy o Państwu w naszej wiernej modlitwie!

 

9 CZERWCA 2017 R.:

Drodzy Państwo!

Poniżej zamieściłyśmy zdjęcia prac wykończeniowych związanych z izolacją dachów. Jeszcze raz dziękujemy Państwu, dzięki którym mogłyśmy zakończyć tę ważną dla nas inwestycję! Pamiętamy o Was wszystkich w naszej wdzięcznej modlitwie.

Aktualnie wykonywana jest ekpertyza stanu technicznego pomieszczeń przyklasztornych. Do jej opłacenia brakuje nam jeszcze ok. 3 tys. złotych. Na razie nie będziemy też podejmować żadnych nowych prac, gdyż te dotychczas wykonane wyczerpały wszystkie nasze zasoby finansowe.

 

11 MAJA 2017 R.:

Drodzy Państwo!

Od dwóch dni kontynuujemy prace nad izolacją dachów. Prawdopodobnie uda się je zakończyć w bieżącym tygodniu. W Kroniczce fotograficznej poniżej oraz w naszej Galerii można już obejrzeć zdjęcia, a Państwu całym sercem dziękujemy za pomoc, bez której nie udałoby się podjąć tej inwestycji.

W zeszłym tygodniu podpisałyśmy też umowę na wykonanie ekspertyzy stanu technicznego wolnostojących pomieszczeń przyklasztornych, które wynajmujemy. Mogłyśmy podjąć ten krok dzięki znaczącej – choć niepokrywającej całej sumy przedsięwzięcia – pomocy francuskiej organizacji Résiac Bon Secours, założonej przez pomagających od wielu lat Karmelom w Europie Wschodniej państwu Jacques’owi i Andrée Kayser. Dziękujemy naszym francuskim Przyjaciołom oraz wszystkim Państwu, którzy przyczyniacie się do uzupełnienia brakującej sumy!

 

30 MARCA 2017 R.:

Drodzy Państwo!

Poniżej, w kroniczce fotograficznej, można już obejrzeć zdjęcia nowej stacji zmiękczania wody oraz izolacji piankowej w części budynku. W najbliższym tygodniu rozpoczniemy prace nad ociepleniem reszty dachów, które będziemy na bieżąco ilustrować zdjęciami. Dziękujemy za Państwa wsparcie w tych pracach!

Jeśli chodzi o ciąg dalszy prac, zdecydowałyśmy się podjąć pierwsze kroki zmierzające do gruntownego remontu wolnostojących oficyn przyklasztornych. Pomieszczenia te częściowo wynajmujemy, co jest jednym ze źródeł utrzymania naszego Klasztoru, jednak ich pogarszający się stan techniczny może w ciągu kilku lat uniemożliwić ich dalszą eksploatację. Oto zdjęcia tych pomieszczeń:

marzec 2017 r.marzec 2017 r.

marzec 2017 r.marzec 2017 r.

marzec 2017 r.marzec 2017 r.

marzec 2017 r.

Prace będą bardzo wymagające i kosztowne. Projekt ten będzie więc na pewno długofalowy, być może "przeplatany" innymi, mniejszymi pracami remontowymi wewnątrz budynku Klasztoru (łazienki gościnne, koło). Na razie, będziemy musiały wykonać kosztowną ekspertyzę stanu technicznego tych zabudowań (ok. 16 tys. złotych). Jest ona niezbędna, by podjąć u konserwatora zabytków starania o pozwolenie na remont. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy będziemy mogły kontynuować te prace. Będzie to zależało od naszych możliwości finansowych i technicznych.

Już teraz dziękujemy za każdą, choćby najmniejszą pomoc i zapewniamy o naszej pamięci w modlitwie!

 

17 MARCA 2017 R.:

Drodzy Państwo!

Od kilku dni rozpoczęłyśmy prace nad ociepleniem dachów.

marzec 2016 r.

Mogłyśmy podjąć ten remont dzięki Państwa pomocy i wsparciu, za które z całego serca dziękujemy, obiecując naszą pamięć w modlitwie! Inwestycja jest dla nas bardzo istotna, gdyż pozwoli nam zminimalizować utraty ciepła i ograniczyć koszty użytkowania zmodernizowanej w zeszłym roku instalacji grzewczej, które w budynku tak rozległym jak nasz są, niestety, znaczące.

Na razie podpisałyśmy umowę na położenie izolacji piankowej nad główną bryłą budynku i częścią oficyn (z pokojami gościnnymi). Mamy jednak nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogły docieplić również resztę budynku.

Drugą, finansowo mniej kosztowną inwestycją, którą podjęłyśmy, jest zakup i zamontowanie stacji uzdatniania (zmiękczania) wody. Głównym jej celem jest poprawa jakości wody krążącej w obiegu instalacji grzewczej tak, aby nowe kaloryfery i rury mogły nam służyć przez długie lata.

Poniżej mogą Państwo obejrzeć zdjęcia ilustrujące aktualny postęp prac. Ufamy, że z pomocą Bożą uda nam się je sfinalizować.

Jeśli Opatrzność Boża pozwoli, w dalszej perspektywie chciałybyśmy zmodernizować pokoje gościnne, a zwłaszcza odnowić łazienki gościnne, które są w bardzo kiepskim stanie. Stało się to kolejnym priorytetem, gdyż w ostatnim czasie coraz więcej osób prosi o możliwość spędzenia w naszym Klasztorze dni skupienia czy czasu osobistych rekolekcji. Cieszymy się, że wzrasta wśród ludzi pragnienie modlitwy w samotności i pogłębienia osobistego życia duchowego, ale chciałybyśmy, aby nasi rekolektanci mogli przeżyć ten czas samotności z Bogiem w godnych warunkach.

marzec 2017 r.marzec 2017 r.marzec 2017 r.

W dalszej kolejności istotną byłaby modernizacja koła (pomieszczenia „pierwszego kontaktu” między nami a osobami przychodzącymi na furtę klasztoru) tak, aby było bardziej przyjazne dla naszych gości, a nam umożliwiało lepszy kontakt z nimi.

marzec 2017 r.marzec 2017 r.

W bardzo złym stanie są ponadto wolnostojące oficyny przyklasztorne.

marzec 2017r.marzec 2017 r.

Nadal pozostaje też aktualna potrzeba wymiany reszty okien w budynkach Klasztoru.

grudzień 2014r.grudzień 2014r.

grudzień 2014 r.grudzień 2014 r.

grudzień 2014 r.grudzień 2014 r.

grudzień 2014 r.grudzień 2014 r.

Plany te przekraczają, oczywiście, w bardzo znaczący sposób nasze możliwości finansowe. Zrobimy tyle, na ile Pan Bóg pozwoli. A już teraz dziękujemy za każdą, choćby najmniejszą Państwa pomoc, za którą kryje się tyle dobroci i miłości! O naszych Dobroczyńcach pamiętamy w codziennych modlitwach wspólnotowych, a raz w miesiącu w naszej Kaplicy sprawowana jest Msza święta we wszystkich Waszych intencjach.

 

 

Wyszukaj na stronie